Sto Światów

Wielokulturowość

Wielokulturowość oznacza obecność wielu kultur, ich współistnienie w obrębie jakiegoś miejsca. Może być postrzegana jako poznawanie i próby zrozumienia wartości różnic i podobieństw mieszkańców Ziemi.

Wraz w rozwojem technologii, możliwości przemieszczania się, podróżowania, dostępu do zagranicznych rynków pracy zmniejsza się dystans między odległymi kontynentami. Z coraz większą częstotliwością i łatwością możemy spotykać ludzi różnych narodowości, zgłębiać tajniki niemal każdej kultury świata i przełamywać stereotypy.

W Setce edukacja wielokulturowa przejawia się między innymi w codziennym poznawaniu kultury dzieci i opiekunów przebywających w grupie, w zanurzaniu się w kulturach z różnych zakątków Ziemi podczas pracy projektowej, obcowaniu z literaturą z różnych krajów, w rozmyślaniu o świecie – o tym, jaki jest, jaki nam się wydaje, czy jest duży, czy mały, różnorodny czy wszędzie taki sam.

Ważnym elementem edukacji wielokulturowej w Setce jest wieloletni projekt „Connecting to the World”, w którym wysyłamy do Setki pocztówki z wakacji, z Setki do zaprzyjaźnionych przedszkoli, dzieci, edukatorów czy łączymy się on-line z przedszkolami
i szkołami, ulokowanymi w różnych częściach świata.

W ciągu ostatnich lat mieliśmy również przyjemność współpracować ze wspaniałymi wolontariuszami programu AIESEC, pochodzącymi z Grecji, Turcji, Włoch, Rumunii, Ukrainy, Chin, Hong Kongu i Meksyku. Wolontariusze spędzili z nami w Setce po kilka letnich tygodni, w czasie których mogliśmy uczyć się od siebie nawzajem i poznawać swoje wzajemne kultury i osobowości.

Sto Światów Przedszkole Szkoła